جرمگیری دندان

جرمگیری دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان باید از بدو تولد و از همان نوزادی آغاز شود. چراکه صرفا تغذیه ی نوزاد در این دوران، شیر مادر و یا شیر خشک می باشد. باقی ماندن ذراتی از شیر در دهان نوزاد، بستر مناسبی برای ایجاد التهابات لثه ای و حتی در برخی از موارد به تشکیل برفک روی بافت های نرم داخل دهان نوزاد را فراهم می آورد.

روند پاک کردن لثه ی نوزادان به صورت استفاده از یک پارچه ی نرم، نمناک و تمیز صورت می گیرد که بعد از هربار استفاده از شیر، به آرامی روی لثه و زبان نوزاد کشیده می شود و پس از آن دو جرعه آب به کودک داده می شود تا باقی مانده های شیر از سطح بافت های نرم دهان شسته شوند.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در شمال تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان و انجام جرمگیری دندان کودک دلبندتان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹

اینستاگرام دکتر ماریتا شکاریان بهترین دندانپزشک اطفال 

از حدود ۶ ماهگی که اولین دندان شیری کودک رویش می کند، می توانیم مسواک های انگشتی را جایگزین کرده و با استفاده از این مسواک ها که خیلی هم نرم و لطیف هستند، اقدام به تمیز کردن لثه ها و دندان های تازه رویش یافته می کنیم.

از آنجا که کودکان از سن ۶ ماهگی به بعد رویش مستمر دندان های شیری و همچنین خارش شدید لثه را تجربه می کنند، استفاده از این نوع مسواک ها برای کودکان خوشایند نیز می باشد. با بالا رفتن سن کودک، مسواک متناسب با سن وی (از جهت سایز و نرمی موهای مسواک باید متناسب با سن کودک باشد.) را انتخاب می کنیم.

جرم های دندانی باعث ایجاد چه عوارضی می شوند؟

با رعایت نکات فوق که همگی را بصورت مبسوط در مقاله ی بهداشت دهان و دندان به آن پرداخته ایم، نه تنها از ایجاد التهابات لثه ای و پوسیدگی های دندان جلوگیری می کنیم بلکه مانع از ایجاد جرم روی دندان ها نیز می شویم.

بدیهی است که یکی از عوارض ناشی از عدم رعایت بهداشت دهانی ایجاد پوسیدگی های وسیع و پیش رونده در کودک است و از طرف دیگر عدم رعایت این نکته می تواند باعث ایجاد جرم روی دندان های کودکان شود.

جرمگیری دندان کودکان

جرمگیری دندان کودکان

جرم های تشکیل شده می توانند لثه های کودکان را به شدت ملتهب کنند و با کوچک ترین تحریکی مانند مسواک زدن، ما شاهد خونریزی از لثه ها خواهیم بود. از طرف دیگر وجود جرم روی دندان ها باعث ایجاد پوسیدگی های پیش رونده در طوق دندان های شیری نیز می شوند.

از بین بردن جرم دندان کودکان

طبیعی است که با رعایت بهداشت دهان و دندان کودک توسط والدین و همچنین مدیریت هوشمندانه در تغذیه ی کودک می توانیم از تشکیل جرم های روی دندان های شیری تا حد زیادی جلوگیری نماییم.

در صورت تشکیل این جرم های دندانی، نیاز است برای تشخیص و برطرف کردن این جرم ها به دندانپزشکی کودکان مراجعه نماییم تا از راهکارهای مناسب مانند جرمگیری دندان استفاده کنیم.

همچنین چکاپ های منظم می توانند به تشخیص زودهنگام و به موقع این جرم ها توسط دندانپزشک اطفال کمک شایان توجهی کند و والدین را از شروع این جرم ها و چگونگی به حداقل رساندن تشکیل و رسوب جرم ها روی دندان کودکان آگاه کرد.

استفاده ی درست از قطره ی آهن

همچنین با توجه به کم خونی ناشی از فقر آهن کودکان در سرتاسر دنیا، اکثر کودکان تا دوسالگی ناچار به استفاده از قطره ی آهن می باشند. در اینجا لازم است یادآوری کنیم که قطره ی آهن در حلق کودک چکانده شود و بلافاصله بعد از مصرف قطره ی آهن دو جرعه آب به وی داده شود تا اطمینان پیدا کنید که قطره ی آهن در تماس با دندان های کودک قرار نگرفته باشد.

جرمگیری دندان توسط دکتر شکاریان

جرمگیری دندان توسط دکتر شکاریان

همچنین یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از مصرف قطره ی آهن نیاز است؛ از مصرف میوه ها و آبمیوه های اسیدی مثل: مرکبات، کیوی، توت فرنگی و میوه هایی از این دست، خودداری کرد. در صورت استفاده ی نادرست از قطره ی آهن، بعد از چند ماه ما شاهد تغییر رنگ دندان کودکان و تیره رنگ شدن آن ها خواهیم بود.

این تغییر رنگ به دلیل رسوب ذرات آهن موجود در قطره ی آهن روی دندان ها صورت می گیرد. لازم به ذکر است؛ رسوبات ناشی از قطره ی آهن به خودی خود باعث ایجاد پوسیدگی نمی شوند، اما با ایجاد سطح زبر روی دندان های کودکان می توانند، باعث تجمع بیشتر پلاک میکروبی در آن نواحی و در نتیجه ایجاد پوسیدگی در اطراف رسوبات آهن روی دندان شوند.

نتیجه گیری

امروزه با روش های جدید و محافظه کارانه ای مانند: ایر فلو air priphy jet که تکنیکی موثر برای جرمگیری دندان کودکان به شمار می آید، به راحتی می توان این رسوبات را از روی دندان ها حذف کرد تا از تشکیل پوسیدگی های پنهان در زیر این رسوبات و جرم ها جلوگیری کرد و هم ظاهر زیبای کودک خود را با دندان های تغییر رنگ یافته و تیره تر شده، نازیبا نکنیم.

بهترین دندانپزشک اطفال در تهران

برچسب گذاری توسط , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + یازده =