ارتودنسی دندان

ایمپلنت دندانارتودنسی دندان –  دندانپزشکی در غرب تهراندندانپزشکی در سعادت آبادبهترین کلینیک دندانپزشکی زیبایی

ارتودنسی

ارتودنسی راهکاری است اثربخش به منظور اصلاح ایرادات فک و مرتب نمودن دندان ها این عمل اشکالات ظاهری دندان را حل می کند و مشکلات و نارسایی های لثه را از بین می برد . با روش ارتودنسی امکان اصلاح موقعیت دندان ها و خلق لبخندی زیبا به بهترین و پایدارترین نحو وجود دارد . نکته مهم در رابطه با ارتودنسی اینست که محدودیت سنی برای درمان ارتودنسی وجود ندارد و این تکنیک تنها مختص دوره نوجوانی و کودکی نیست و بلکه بزرگسالان نیز می توانند با کمک این تکنیک زیبایی لبخند خود را دو چندان کنند و از مزایای این روش بهره مند شوند

انواع براکت های ارتودنسی

متداول ترین نوع ارتودنسی ارتودنسی ثابت می باشد . این نوع ارتودنسی شامل سه مدل براکت است : براکت فلزی ، براکت لینگوال و براکت سرامیکی . براکت ها از سیم و کش های به خصوصی تولید شده اند و می توانند به مرور زمان جایگاه دندان را تغییر داده و آن را حرکت دهند .

کاندیدای مناسب برای درمان ارتودنسی

همانگونه ذکر شد ، محدودیت سنی برای ارتودنسی وجود ندارد و لازم نیست فرد نوجوان باشد ؛ این روش برای کسانی مناسب است که دچار کجی دندان ، زاویه بد دندان ها ، قرارگیری نامناسب ، فشردگی و یا فاصله بین دندانی ، شلوغی یک ناحیه و در کل نامرتب بودن دندان ها گزینه ای است که فرد را کاندیدای مناسب برای ارتودنسی دندان می کند . در شرایط مذکور روش درمانی ارتودنسی به بهترین نحو اثر کرده و ایده آل ترین راهکار برای زیبایی چهره و لبخند است .

مشکلات فکی

یکی از موارد مهم در درمان نامرتبی دندان ها ، سایز فک به نسبت دندان هاست . وجود اختلاف در ابعاد فک و دندان ها ، مشکلی است که برخی بیماران را با خود درگیر کرده آسیب هایی را برای آنها به بار می آورد . که به این ترتیب به کمک ارتودنسی می توان مشکلات شایعی که از فک ناشی می شوند را درمان نمود . این مهم نیازمند زمان و درمان اصولی است .

ارتودنسی ثابت

در روش ارتودنسی ثابت که توسط دندانپزشکی در غرب تهران انجام می گیرد ، کلیه براکت های لازمه بر روی دندان چسبانیده شده و از بین آنها سیم مخصوصی عبور می کند . ارتباط این سیم با براکت ها از طریق کش های خیلی ظریف برقرار می شود . البته کش ها در هر جلسه عوض شده و با توجه به جنس و مرغوبیتشان ، ممکن است باقی بمانند گاه کش های بسیار مناسب تا پایان دوره درمان در سیستم باقی می مانند

ارتودنسی

ارتودنسی متحرک

عموما با توجه به بررسی های دندانپزشک و معاینات او نوع ارتودنسی اعم از ثابت و متحرک انتخاب می شود در مورد ارتودنسی متحرک ، می توان گفت که می توان به هنگام صرف غذا اجزای ارتودنسی را از دهان خارج نمود . این در حالی است که در ارتودنسی ثابت ، براکت ها بر روی دندان چسبیده و باقی می مانند . اما کسانی که از ارتودنسی متحرک استفاده می کنند ، در صورت نیاز می توانند آن را از دهان بیرون آورند .

کارآیی درمان ارتودنسی

از درمان های ارتودنسی به منظور ایجاد ارتباط مابین دندان های فک پایین و فک بالا کمک می گیرند . به این ترتیب این روش به غیر از زیبایی ، کاربرد درمانی هم دارد . به این معنا که استفاده از ارتودنسی و مرتب نمودن دندان ها از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و از پیدایش آسیب ناشی از تجمع مواد غذایی در بین دندان های با فاصله پیشگیری می کند ، همچنین دندان هایی که روی هم قرار گرفته اند ، فضایی را برای رشد باکتری های مضر و  میکروب ها فراهم می آورند . به همین دلیل اصلاح دندان ها با این روش جنبه درمانی دارد ، از سوی دیگر کسانی که به هنگام تلفظ برخی حروف مشکل دارند و دندان هایشان به علت موقعیت نامناسب نمی تواند حروف مرتبط را به درستی تلفظ کند ، پس از درمان ارتود نسی دیگر چنین مشکلی نخواهند داشت .

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یکی دیگر از روش های درمان نامرتبی دندان است که توسط دندانپزشکی در غرب تهران انجام می گیرد  با این خاصیت که دیگر براکت ها و سیم های این روش مشهود و قابل شناسایی نیست . این نوع ارتودنسی برای کسانی مناسب است که نمی خواهند سایرین متوجه طول دوره درمانشان شوند . به کمک ارتودنسی نامرئی بیمار می تواند به راحتی دندان های خود را اصلاح کرده و به نتیجه مورد نظر دست یابد البته ناگفته نماند که اثربخشی این روش منوط بر استفاده مرتب و پیوسته از ارتودنسی نامرئی است در دوره درمان نباید هیچ نوع وقفه ای در استفاده از این اجزا پیش بیاید . با کمک ارتودنسی نامرئی بیمار می تواند هر نوع مواد غذایی را به راحتی صرف نماید و مسواک زده یا از نخ دندان استفاده کند ؛ هیچ نوع خراشیدگی و زخمی دهان و لپ داخلی را تهدید نمی کند و مزیت دیگر ارتودنسی نارمرئی در کوتاه بودن زمان حاضر شدن در کلینیک است همچنین نتیجه درمان به وضوح قابل مقایسه و مشاهده است .

ارتونسی-11

پلاک های ارتودنسی نامرئی

با توجه به صلاحدید پزشک طی بازه های زمانی مشخص پلاک های ارتودنسی تعویض می شوند این پلاک ها در هر بار تعویض شکل ایده آل تری داشته و موجب می شوند که دندان ها با گذشت زمان جایگاه مناسب خود را به دست آورند . مدت درمان با کمک ارتودنسی نامرئی وابسته به شدت به هم ریختگی دندان ها و پاسخدهی آنها به درمان است . در حالت عادی بیشتر اشخاص بزرگسال یک سال بعد از شروع درمان نظم ترتیب یافتن دندان های خود را به وضوح دیده و نیز درمان ارتودنسی با این تکنیک به صورت میانگین 18 ماه طول می کشد . همچنین در طی دوره ارتودنسی نامرئی لازم است بیمار هر 6 هفته یک بار برای ارزیابی بهبودی دندان ها به مطب دندانپزشک رجوع کند و توصیه های وی را در جهت اثربخشی روش مد نظر قرار دهد . پلاک های ارتودنسی نامرئی از جنس پلاستیکی و شفاف بوده و سیم کشی یا براکت های معمول را ندارند اما اجزای آن به خوبی با دندان ها فیکس شده و از سوی دیگر اشخاص قابل مشاهده نخواهد بود به همین دلیل اکثر کسانی که از این تکنیک بهره گرفته اند ، رضایت کاملی داشته و تنها مشکل آنها تعویض پلاک ها هر شش هفته یک بار است که هزینه های خاص خود را دارد.

در کل با توجه به انواع درمان های ارتودنسی ، ی توان گفت هنوز روشی به کارآمدی و اثربخشی ارتودنسی برای درمان و زیبایی دندان ها ابداع نشده است و ارتودنسی حرف اول را در این زمینه می زند .

ارتودنسی-ثابت

مراقبت‌های بعد از ارتودنسی

بعد از انجام ارتودنسی دکتر از بیمار تقاضا می‌کند که مراقبت‌های بعد از این درمان را رعایت کند تا به بهترین نتیجه دست یابد. تعدادی از این مراقبت‌ها را در این مقاله ذکر می‌کنیم تا افرادی که قصد انجام ارتودنسی دارند یا این درمان را انجام داده‌اند و از مراقبت‌های بعد از آن اطلاع ندارند، آگاه شوند.

 • فردی که دندانهایش را ارتودنسی می‌کند باید بهداشت دهان و دندان را بیشتر از پیش رعایت کند.
 • از مسواک ویژه‌ و نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده کند.
 • دهانشویه‌های مخصوص برای شستشوی دهان به کار ببرد.
 • اگر بعد از ارتودنسی احساس درد داشت، با نظر متخصص می‌تواند تا زمان کاهش یا از بین رفتن درد، مسکن مصرف کند.
 • از خوردن مواد غذایی سفت مثل ته دیگ، بلال، آجیل، ساندویچ و امثال اینها پرهیز کند. البته در صورتی که قصد خوردن ساندویچ و مواد غذایی مشابه آن را دارد، می‌تواند به صورت قطعه قطعه مصرف کند تا براکت‌ها نشکنند.
 • فردی که ارتودنسی کرده است نباید مواد غذایی چسبناک مثل آدامس، گز، سوهان و خوراکی‌هایی از این دست را بخورد.
 • بیمار بهتر است زمان درمان ارتودنسی ورزش‌های رزمی انجام ندهد یا در هنگام انجام این ورزش‌ها از محافظ ارتودنسی استفاده کند.
 • بعضی از بیماران هنگام استفاده از ارتودنسی ثابت به دلیل تیزی سیم و براکت دچار ناراحتی در لب می‌شوند، در این حالت باید با قرار دادن موم بر روی براکت‌ها از وارد شدن هر گونه آسیب به دهان جلوگیری کند.
 • کودکانی که در دوره‌ی درمان ارتودنسی متحرک قصد شنا به مدت زمان طولانی دارند بهتر است، پلاک‌ها را از دهان بیرون آورند تا دچار مشکل تنفسی نشوند.
 • در تمام جلسات ارتودنسی که جهت نظارت بر روند درمان و یکسری تغییرات جزئی تعیین می‌شوند، به صورت منظم حضور داشته باشد تا درمان او دچار وقفه نشود.
 • اگر همزمان با ارتودنسی ناچار به انجام جراحی فک شد، تا چند روز ناحیه‌ی جراحی شده را مسواک نزند و فقط با یک دستمال تمیز دندانها را پاک کند.
 • بعد از جراحی فک که معمولاً به صورت پیشنهادی همزمان با ارتودنسی پیشنهاد می‌شود، تا چند روز باید فقط مایعات و غذاهایی مثل سوپ مصرف شوند.
 • اگر بعد از انجام ارتودنسی با مشکلی مواجه شد، باید به متخصص خود اطلاع دهد.
 • هنگام استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک در حفظ آن باید کوشا باشیم و آن‌را در دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگذاریم.

 

 

 

 

برچسب گذاری توسط , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هجده =